Sprawdź nasze najnowsze oferty specjalne. Zobacz co przygotowaliśmy specjalnie dla Ciebie!
Diagnostyka

Cellulit – skąd się bierze? i jak z nim skutecznie walczyć!

Lubicie pomarańcze? My też ale nie te na skórze! Skórka pomarańczowa/cellulit – dla wielu nieestetyczna zmora dzisiejszych czasów. Czym jest, dlaczego powstaje i jak z nią walczyć?


Cellulit lub nieco bardziej medycznie lipodystrofia, to przypadłość, która dotyka coraz większą część społeczeństwa. Szacuje się, że może ona dotyczyć nawet 85-98% kobiet po 20 r.ż. Znacznie rzadziej problem ten występuje u mężczyzn. O tym, dlaczego tak jest, opowiemy innym razem a dziś skupimy się na wyjaśnieniu Wam czym w ogóle jest cellulit, co wspólnego ma ze skórką pomarańczy oraz dlaczego powstaje.
Cellulit określany jest często terminem „skórka pomarańczowa” 🍊 ze względu na zmianę ukształtowania skóry, która przebudowując się zaczyna przypominać swoją strukturą skórkę tego owocu. Za taki charakterystyczny wygląd skóry odpowiedzialne są procesy zwyrodnieniowe tkanki podskórnej o charakterze obrzęków, zwłóknień i stwardnień. Zmiany w przebiegu tej dolegliwości pojawiają się na skutek zaburzeń przepływu krwi i chłonki, a następnie powstających i uciskających tkanki obrzęków, które powodują stwardnienie i przebudowę tkanki łącznej i tłuszczowej, w wyniku czego pojawiają się właśnie nieregularne zgrubienia, dołki, bruzdy, grudki i guzki.
Mimo powszechnego występowania, cellulit wśród pacjentów jest jedną z najgorzej tolerowanych niedoskonałości natury estetycznej, ale lipodystrofia to nie tylko zmiana wyglądu zewnętrznego skóry i dyskomfort z nią związany, to także zaburzenia wewnątrz organizmu.
Z czym wiąże się występowanie cellulitu? Co ma wpływ na jego powstawanie?

Co wpływa na powstawanie cellulitu? Istnieje wiele czynników, których działanie może wpływać na powstawanie obrzęków. Jak już wiecie to właśnie obrzęki i zaburzenia krążenia mają znaczący na uszkodzenia tkanek i powstawanie cellulitu oraz dalszy rozwój zmian.

Wśród przyczyn cellulitu wymienia się najczęściej:
1. Zaburzenia hormonalne
2. Niezdrową dietę
3. Siedzący tryb życia
4. Stres
5. Papierosy i alkohol
6. Geny
7. Wysokie obcasy!

Skórka pomarańczowa najczęściej pojawia się w obszarach większego nagromadzenia tkanki tłuszczowej: uda, pośladki, okolice kolan, biodra, brzuch, ramiona. Aczkolwiek jej występowanie nie ma bezwzględnego związku z nadwagą – tzn. że osoby szczupłe, również mogą się z nim borykać i co być może będzie dla Ciebie zaskakujące – cellulit może także pojawiać się u osób wysportowanych, wówczas najczęściej mamy do czynienia z typem cellulitu wodnego.
No właśnie, cellulit nie jedną ma postać, istnieje kilka typów cellulitu, a dodatkowo możemy go także podzielić na stadia zaawansowania.


Żeby wygrać wojnę, najpierw musisz poznać wroga! Nie inaczej jest w przypadku cellulitu.

Trafny dobór metody leczenia to połowa sukcesu, jednak zanim to nastąpi, najpierw musimy określić z jakim typem zmian mamy do czynienia. Naszym pierwszym krokiem powinna być ocena typu cellulitu oraz stopnia jego zaawansowania. Pamiętaj, że w walce z cellulitem liczy się czas. Niezwykle ważne jest szybkie działanie, aby nie doprowadzić do jego rozwoju. Kolejne stadia zaawansowania, są bowiem trudniejsze do leczenia, dlatego najlepiej zacząć działać jeszcze przed albo tuż po wystąpieniu pierwszych objawów. Jeśli nie podejmujemy odpowiednich działań profilaktycznych albo leczniczych, możemy mieć niestety pewność, że zmiany będą postępować. 🍊🍊🍊 Ten typ tak ma…. czyli jak?


Wyróżniamy kilka typów cellulitu, a dodatkowo możemy go także podzielić na stadia zaawansowania. Wszystko zależy od rodzaju występujących zmian. Poniżej krótko na ten temat,
Wyróżniamy:
✅Cellulit twardy (wodny)

✅Cellulit miękki/wiotki (tłuszczowy)

✅Cellulit obrzękowy

✅Cellulit mieszany


A stadia zaawansowania? Najczęściej wymienia się 4:
Etap 1: Stadium początkowe – zmiany widoczne po uciśnięciu fałdu
Etap 2: Zmiany widoczne po uciśnięciu fałdu, zaburzenia ukrwienia i temperatury, blada skóra.
Etap 3: Zmiany widoczne gołym okiem, postępują uszkodzenia tkanek. Pojawiają się złogi i zwłóknienia.
Etap 4: Zmiany są już bardzo zaawansowane, widoczne gołym okiem. Duże nierówności, guzy, objawy bólowe.


A jaki jest Twój typ? Określ go jak najszybciej i zacznij działać!

Join the conversation

MOJE KONTO
Ulubione

Login

Create an account

Password Recovery

Lost your password? Please enter your username or email address. You will receive a link to create a new password via email.

KOSZYK 0